Mater Furiosa

Spektakl i tytuł inspirowany m.in. wierszem pt. „Stabat Mater Furiosa” francuskiego pisarza Jean-Pierre Siméon.

Premiera 1 września 2022.

REŻYSERIA, SCENARIUSZ

Joanna Lewicka

ASYSTENT REŻYSERA

Aleksander Mitura

OBSADA

Beata Mysiak, Katarzyna Tadeusz

CHOREOGRAFIA

Zespół

MULTIMEDIA,
SOUND DESIGN

MUZYKA

Tomasz Krzyżanowski

ŚWIATŁA

Marcin Kabat Kowalczuk

PR

Małgorzata Bartkiewicz

W spektaklu spotkają się dwie kobiety performerki: aktorka i tancerka. Dwie kobiety – matki, córki, siostry – . Kobiecy duet wcieli i zatańczy na wizualno- dźwiękowym tle spektakl o samotności w miłości, o samotności w życiu, o samotnym człowieczeństwie. O tym jak każde wściekłe wołanie kobiety staje się samotnym i bezdźwięcznym lamentem przeciwko wojnie, przeciwko każdej formie przemocy i nienawiści. Performerki reprezentują inne matki, córki, siostry. Nadają im wyraz i symbiozę, wspólnotę i miłość. We wspólnie opracowanej choreografii podniosą się przeciwko niesprawiedliwości, w warstwie multimedialnej zbudują dialog, a w warstwie dźwiękowo-muzycznej wzmocnią swój głos przeciwko krzykom ojców, braci, synów.
Jak my, kobiety, możemy patrzeć w przyszłość doświadczone bólem? Jak jako kobiety możemy wspólnie przezwyciężyć tradycyjne wzorce ról i wychowania? W jaki sposób możemy wspólnie przezwyciężyć samotność i brak własnej decyzji w tak ważnych sprawach? Jak przezwyciężyć samotność terytorialną, w którą spycha nas wojna?
 
Spektakl powstaje dzięki uprzejmości autora, Jean-Pierre Siméon (Wydawnictwo Les Solitaires Intempestifs we Francji oraz Secession Verlag w Berlinie)
 
Jean-Pierre Siméon mieszka w Clermont-Ferrand i w Paryżu. Nagrodzony Prix Max Jacob i Prix Guillaume Apollinaire, jest jednym z czołowych głosów współczesnej poezji we Francji. Jest autorem licznych tomików poezji, sztuk teatralnych i powieści. Jego monolog teatralny Stabat Mater Furiosa jest już uznawany za współczesny klasyk i po raz pierwszy ukazał się tłumaczony w języku niemieckim (Secession Verlag) Wydawnictwo francuskie LES SOLITAIRES INTEMPESTIFS.
 
Spektakl powstaje we współpracy Fundacji od Wschodu do Zachodu oraz Centrum Kultury w Lublinie w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” Patron medialny Gazeta Wyborcza Lublin.